Spetsglas 1700-tal Gustav III
Klubbat för:
7 400 SEK
4 000 SEK
SPETSGLAS, 1700-talets andra hälft, ben med luft, fot med omvikt kant, graverad dekor av korslagda lagerkvistar med en ovanlig variant av gustav IIIs monogram under krona, höjd ca 17 cm
För jämförelse se spetsglas på Nationalmuseum med föremålsnummer NMK 3/1888
PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)
599368
2018-12-19