Spetsglas 1700-tal Gustav III

Spetsglas 1700-tal Gustav III
Spetsglas 1700-tal Gustav III
Spetsglas 1700-tal Gustav III
Spetsglas 1700-tal Gustav III
Spetsglas 1700-tal Gustav III
Spetsglas 1700-tal Gustav III

Klubbat för:

7 400 SEK

4 000 SEK

SPETSGLAS, 1700-talets andra hälft, ben med luft, fot med omvikt kant, graverad dekor av korslagda lagerkvistar med en ovanlig variant av gustav IIIs monogram under krona, höjd ca 17 cm

För jämförelse se spetsglas på Nationalmuseum med föremålsnummer NMK 3/1888

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

599368

2018-12-19