Gregorius Raaf panel 1600-tal
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PANEL, trä, Jämtland, barock, tillverkad av träsnidaren Gregorius Raff (1658-1710) som dörr till bänkinredning, skuren dekor, nisch med polykrom marmorering, ca 66x63 cm
HISTORIK:
Panelen tillverkad som inredning till Bergs gamla kyrka (riven på 1790-talet), andra delar till inredningen förvaras idag i kyrkomuseet i Berg.
Smärre slitage, sprickor
599380
2018-12-16