Josef Frank vitrinskåp 2077

Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077
Josef Frank vitrinskåp 2077

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

JOSEF FRANK, vitrinskåp, modell 2077, 1900-talets andra hälft, formgiven 1946, Svenskt Tenn, mahogny med två glashyllor och spegelglas i botten, höjd ca 170 cm, 91x31 cm

HISTORIA: Estrid Ericson menade att en vitrin skulle rymma en blandning av ägarens mest älskade föremål och på så vis skänka åskådaren en rogivande och fängslande stund. Josef Frank designade i sin tur sitt första vitrinskåp på 1910-talet, bland annat för Östasiatiska museet i Köln. Vitrinskåp 2077 i mahogny är Josef Franks sista, formgivet efter hemkomsten från USA.

Bruksslitage, några mindre fläckar

599413

2018-12-15