Bänkdörr Medelpad 1700-tal Paul Hallberg

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PANEL/BÄNKDÖRR, trä, Medelpad, 1700-talets andra hälft, rokoko, spegelnisch med dekor av blommor, marmorerad ram, målad av allmogemålaren Paul Hallberg (-1789, Hudiksvall), ca 80x51 cm

PROVENIENS: Borgsjö kyrka, Härnösands stift

HISTORIK: Borgsjö kyrka uppfördes under åren 1766-1771 i rokoko under ledning av byggmästare Daniel Hagman

Efter en invändig renovering av Borgsjö kyrka utrangerades ett antal objekt vilka kom ut till försäljning varav detta är ett sådant

Slitage

599494

2018-12-19