Bänkdörr Medelpad 1700-tal Paul Hallberg
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PANEL/BÄNKDÖRR, trä, Medelpad, 1700-talets andra hälft, rokoko, spegelnisch med dekor av blommor, marmorerad ram, målad av allmogemålaren Paul Hallberg (-1789, Hudiksvall), ca 80x51 cm
PROVENIENS: Borgsjö kyrka, Härnösands stift
HISTORIK: Borgsjö kyrka uppfördes under åren 1766-1771 i rokoko under ledning av byggmästare Daniel Hagman
Efter en invändig renovering av Borgsjö kyrka utrangerades ett antal objekt vilka kom ut till försäljning varav detta är ett sådant
Slitage
599494
2018-12-19