Vinglas Nöstetangen
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINGLAS, 1700-talet mitt/andra hälft, Nöstetangen, Norge, ovoid cuppa, ben med luftspiral och dubbla noder, graverad och förgylld dekor i form av korslagda lagerkvistar med monogram under krona, höjd ca 15 cm
PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)
Fot med större avslag, cuppa med mindre nagg
599613
2018-12-19