Vinglas Nöstetangen

Vinglas Nöstetangen
Vinglas Nöstetangen
Vinglas Nöstetangen
Vinglas Nöstetangen
Vinglas Nöstetangen
Vinglas Nöstetangen

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VINGLAS, 1700-talet mitt/andra hälft, Nöstetangen, Norge, ovoid cuppa, ben med luftspiral och dubbla noder, graverad och förgylld dekor i form av korslagda lagerkvistar med monogram under krona, höjd ca 15 cm

PROVENIENS: Nils von Heidenstam (1890-1978)

Fot med större avslag, cuppa med mindre nagg

599613

2018-12-19