Översättningar av Eric Hermelin, 22 vol.

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 500 SEK

ÖVERSÄTTNINGAR AV ERIC HERMELIN (22). Parti omfattande: AZAD, HUSSAIN. Persiska dikter. Stockholm, 1921 (häftad, oskuren, enligt anteckning tryckt i 1000 exemplar), KHAIYAM, OMAR. Ruba Iyat. Lund, 1928 (litet nött och blekt grönt marokängryggsband med marmorerade pärmpapper och medbundet omslag, tryckt i 300 exemplar), SANAI, HAKIM. Hadiqat. Lund, 1928 (häftad, oskuren och delvis ouppskuren, tryckt i 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 137), SHAIK ´ATTAR. Pand-namah I-II. Stockholm, 1929 (häftade, oskurna, enlig anteckning tryckt i 350 exemplar, dedikation till häradshövding Carl Wikckman, 2 volymer), SHAIK ´ATTAR. Mantiq-ut-tayir I-II. Stockholm, 1929 (rödbruna marokängband med guldornerade ryggar, förgyllda yttre och inre denteller, helt guldsnitt och medbundna omslag, i kassetter, enligt anteckning tryckt i 350 exemplar, Maja Beijers exlibris, 2 volymer), SHAIK ´ATTAR. Tazkiratú ´l-awliyá I-IV. Stockholm, 1931-32/Lund, 1939-43 (häftade, oskurna, enligt anteckning I-II tryckta i 1000 exemplar och III-IV i 300, 4 volymer), FIRDAUSI. Shah-Namah. Stockholm, 1931 (häftad, oskuren, liten skada i främre omslaget, dedikation till doktor Erik Gråberg "vördsamt från hans tacksamma patient", enligt anteckning tryckt i 100 exemplar), RUMI, DJALALU´D-DIN. Mesnavi I-VI. Lund, 1933-39 (häftade, oskurna och delvis ouppskurna, enligt anteckning I-II tryckta i 150 exemplar, III-VI i 300, 6 volymer), SHAIKH NIZAMI. Sikándae-námah. Lund, 1933 (häftad, oskuren och ouppskuren, enligt anteckning tryckt i 300 exemplar), Khalila I-III. Lund, 1938-42 (häftade, oskurna, enligt anteckning I tryckt i 500 exemplar, II-III i 300, 3 volymer).

Inalles 22 volymer.

Se text!

599857

2019-01-06