Tillbaka till katalog

IKEA Sturehov ljuskrona

IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona
IKEA Sturehov ljuskrona

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

Beskrivning

IKEA, "Sturehov", ljuskrona, rokokostil, Ikeas 1700-talssserie, stomme i mässing, behängd med olikslipade lövprismor, marguriter samt stavverk, fyra ljuspunkter, höjd ca 70, diameter 38 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Prismor med nagg

Auktionsnummer:

600019

Datum:

2018-12-21