Slagbord rokoko 1700-tal
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SLAGBORD, rokoko, Sverige, 1700-tal, bemålad furu, svängda ben, enkla slag, spår av orginalmålning i engelskt rött och senare pärlgrått, längd utfällt ca 200 cm, bredd 102,5 cm. höjd 76 cm
Åldersslitage, avslag, ett ben med gammal lagning i smide, en tvärslå under skivan senare
600133
2018-12-20