Flos golvlampa
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PIER GIACOMO CASTIGLIONI och ACHILLE CASTIGLIONI, golvlampa, "AOY 578", för Flos, stomme i klarglas, insats i opalglas, 1 ljuspunkt, höjd ca 61 cm
Historik: Bröderna Castiglioni föddes på 10-talet i Milano, där de sedan utbildade sig till arkitekter på Instituto Politecnico di Milano. De tre bröderna drev en mångfald av projekt såsom ombyggnationen av skönkonstpalatset i Milano till designlösningar för bruksföremål som dammsugare. Deras produktion för Flos sträcke sig över tre årtionden och inkluderar en mängd stilbildande former såsom golvlampan "Arco", bordslampan "Taccia", m.fl.
Bruksslitage
600502
2018-12-27