Flos golvlampa

Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa
Flos golvlampa

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

PIER GIACOMO CASTIGLIONI och ACHILLE CASTIGLIONI, golvlampa, "AOY 578", för Flos, stomme i klarglas, insats i opalglas, 1 ljuspunkt, höjd ca 61 cm

Historik: Bröderna Castiglioni föddes på 10-talet i Milano, där de sedan utbildade sig till arkitekter på Instituto Politecnico di Milano. De tre bröderna drev en mångfald av projekt såsom ombyggnationen av skönkonstpalatset i Milano till designlösningar för bruksföremål som dammsugare. Deras produktion för Flos sträcke sig över tre årtionden och inkluderar en mängd stilbildande former såsom golvlampan "Arco", bordslampan "Taccia", m.fl.

Bruksslitage

600502

2018-12-27