Säng Louis XVI Ekolsund

Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund
Säng Louis XVI Ekolsund

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SÄNG, Louis XVI, 1700-talets andra hälft, träskuren dekor, sarger med blyornament, bemålad och bronserad, höjd 137, 142 x 206 cm

PROVENIENS: Carl Kempe (1884-1967), Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
därefter i arv till nuvarande ägare

Renoverad, kompletterad, smärre skador och lagningar

600663

2018-12-21