Säng Louis XVI Ekolsund
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SÄNG, Louis XVI, 1700-talets andra hälft, träskuren dekor, sarger med blyornament, bemålad och bronserad, höjd 137, 142 x 206 cm
PROVENIENS: Carl Kempe (1884-1967), Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
därefter i arv till nuvarande ägare
Renoverad, kompletterad, smärre skador och lagningar
600663
2018-12-21