Silverskedar

Silverskedar
Silverskedar
Silverskedar
Silverskedar
Silverskedar
Silverskedar
Silverskedar
Silverskedar

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 800 SEK

SKEDAR, 19 st, silver, bestående av: 2 teskedar, svensk rund, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm, 1768, tesked, Bernhard Jonas Boring, Stockholm, 1770, 3 teskedar, svensk rund, Carl Lundin, Jönköping, 1830, Gustaf Fredrik Richter, engelsk snäck, Stockholm, 1849, 7 matskedar, svensk spetsig, A G Dufva, Stockholm, 1923-7, matsked, gammal fransk, A G Dufva, Stockholm, 1919, serveringssked, gammal fransk, GAB, Stockholm, 1926, serveringssked, gammal fransk, Carl Fredrik Hofgren, Köping, 1878, serveringssked, Olga, Gustaf Folcker, 1873, såssked, gammal fransk, Johan Rönnqvist, Örebro, 1911, mestadels med inskriptioner, längd ca 14-22 cm, totalvikt ca 738 g

Slitage, teskedan av G F Richter med en riva, några mindre bucklor, ställvis anlöpning

600698

2018-12-24