Seto leksaksbuss
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AB SKOGLUND & OLSON, "Modell 116", buss, 1930-tal, Seto, stomme i rödlackerat gjutjärn, vita gummidäck, märkt inuti, höjd ca 9 cm, längd ca 28 cm
Literatur: Avbildad i AB Skoglunds julkatalog 1932, Karen O Brien s. 520
Åldersrelaterat slitage, gummit torkat
600809
2018-12-21