Seto leksaksbuss

Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss
Seto leksaksbuss

Klubbat för:

1 200 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

AB SKOGLUND & OLSON, "Modell 116", buss, 1930-tal, Seto, stomme i rödlackerat gjutjärn, vita gummidäck, märkt inuti, höjd ca 9 cm, längd ca 28 cm

Literatur: Avbildad i AB Skoglunds julkatalog 1932, Karen O Brien s. 520

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterat slitage, gummit torkat

600809

2018-12-21