Bordspendyl Charles X
Klubbat för:
35 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORDSPENDYL, sannolikt parisarbete, Charles X, brännförgylld, "Au cavalier mamelouk", mörkpatinerad och försilvrad brons samt lackerade sparytor, sockel med dekor av växtornamentik, urhus i form av klippa krönt av mamluk krigare till häst, försilvrad urtavla, hel- och halvslag, höjd 55 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 440, jämför liknande pendyl
600823
2019-01-02