Fiskeklassiker i bibliofil

Fiskeklassiker i bibliofil
Fiskeklassiker i bibliofil
Fiskeklassiker i bibliofil
Fiskeklassiker i bibliofil
Fiskeklassiker i bibliofil
Fiskeklassiker i bibliofil

Klubbat för:

1 100 SEK

1 500 SEK

FISKEKLASSIKER i BIBLIOFILUTGÅVA. WALTON, IZAAC & COTTON, CHARLES. Den fulländade fiskaren. The Compleat Angler or The Contemplative Man´s Recreation by Izaak Walton and Charles Cotton. Översättning och förord av Olof Lagercrantz. Teckningar av Stig Åsberg. Stockholm, Wahlstreöm & Widstrand, 1946.
8:o. 233 x 152 mm. 413, (1 blank, 1) s. 1 signerad originaletsning och andra illustrationer av Stig Åsberg.
Grönt halvfranskt band med något blekt guldornerad rygg med fyra upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundet omslag. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar, varav detta är detta nummer 195.

Se text!

600978

2019-01-06