Bägare silver Erik Lemon
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIK LEMON, bägare, silver, stämplad Lemon (mästare 1761-1800), Uppsala 1793, vågband i relief, svisselerad och graverad dekor, päldekor, fot med vridna knäckar, invändigt förgylld, höjd ca 22 cm, vikt ca 402 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Slitage, bucklor, gravyr
601028
2018-12-27