Bägare silver Erik Lemon

Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon
Bägare silver Erik Lemon

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ERIK LEMON, bägare, silver, stämplad Lemon (mästare 1761-1800), Uppsala 1793, vågband i relief, svisselerad och graverad dekor, päldekor, fot med vridna knäckar, invändigt förgylld, höjd ca 22 cm, vikt ca 402 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Slitage, bucklor, gravyr

601028

2018-12-27