Mössa m/1865-99 Rubinska samlingen

Klubbat för:

1 900 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

MÖSSOR, 4 st, m/1865-99, för: kapten respektive överste vid artilleriet, löjtnant vid västerbottens regemente samt kapten vid livgardets dragoner, de senare med vapenplåt m/1865 samt plym

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Zustandsbeschreibung

Smärre skador och kompletteringar

601035

2018-12-28