Matsilver modell Haga
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 85 dlr, silver, modell Haga, JL Hultman, Stockholm, ca 1950-tal, bestående av: 12 bordsskedar(18 cm), 12 bordsgafflar (18 cm), 12 bordsknivar med rostfria blad (21,5 cm), 12 smörgåsgafflar (15 cm), 12 smörgåsknivar med rostfria blad (18 cm), 12 dessertskedar(18,5 cm), såsslev, potatissked, 3 små plockgafflar, plockgaffel, gelesked, tranchekniv med rostfritt blad, 5 smörknivar (18 cm), total vikt exklusive knivar med rostfria blad ca 2100 g
Smärre bruksslitage
601101
2018-12-28