Kåsa silver Otto Henrik Sjöberg
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OTTO HENRIK SJÖBERG, kåsa, silver, stämplad OHS (mästare 1726-1775), Falun 1747, godronerat liv, handtag med dekor i relieff, höjd 8, längd 12,5 cm, vikt ca 64 g
Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland
Bucklor, undersida tumgrepp med monogram och datering 1750
601169
2018-12-27