Kåsa silver Otto Henrik Sjöberg

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

OTTO HENRIK SJÖBERG, kåsa, silver, stämplad OHS (mästare 1726-1775), Falun 1747, godronerat liv, handtag med dekor i relieff, höjd 8, längd 12,5 cm, vikt ca 64 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Bucklor, undersida tumgrepp med monogram och datering 1750

601169

2018-12-27