Gräddkannor silver

Gräddkannor silver
Gräddkannor silver
Gräddkannor silver
Gräddkannor silver
Gräddkannor silver
Gräddkannor silver
Gräddkannor silver
Gräddkannor silver

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GRÄDDKANNOR, 2 st, silver, graverad och punsad dekor, invändigt förgyllda, stämplade Nils Johan Hagman, Sundsvall 1820, sengustaviansk, resp. Per Eric Sundberg, Hudiksvall 1842, senempire, höjd 9 resp. 12,5 cm, vikt 190 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

En med monogram under mynning

601187

2018-12-27