Johan Fredrik Julin teckning

Johan Fredrik Julin teckning
Johan Fredrik Julin teckning
Johan Fredrik Julin teckning
Johan Fredrik Julin teckning
Johan Fredrik Julin teckning
Johan Fredrik Julin teckning

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK JULIN (1798-1845), 3 st (varav Julin 1), landskap med stenblock, enligt uppgift förlaga till bokillustration, teckning samt lavering ca 15x29 cm, oidentifierad konstnär Europa och tjuren (signerad) 1800-tal, teckning (blyerts och bläck) ca 17x21, oidentifierad kontnär, martyriescen, 1700/1800-tal, tuschteckning, ca 26x23 cm

Proveniens: Teckningen av J F Julin kommer ursprungligen från professor Einar Permans samling, Europa och tjuren från Christian Hammers samling, stämplad à tergo

Mindre fläckar

601217

2018-12-22