Uniform fältveterinärkåren Rubinska samlingen

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

UNIFORM, svensk, m/1886 för officer vid fältveterinärkåren, vapenrock, epåletter, kartuschlåda m/1876, kartuschrem, axelklaffar, paradskärp, mössa m/1865-1899 för överstelöjtnant

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Skärp med slitage

601313

2018-12-28