Skåne matservis Rörstrand
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 33 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått föreställande skånska slott och herresäten, bestående av: 6 förrättstallrikar, 11 mattallrikar, 6 assietter, 2 underfat, 1 djup tallrik, 1 såsskål, 1 tillbringare, 3 ovala uppläggningsfat, 1 kvadratisk serveringsskål, 1 mindre rektangulärt serveringsfat
Bruksslitage
601381
2018-12-23