Matservis ´´Grön Anna´´
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATSERVIS, 110 dlr, ´´Grön Anna´´, Rörstrand, 1960-2002, flintgods och fältspat, bestående av: 19 mattallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 16 förrätttallrikar, 12 muggar, 11 tekoppar med fat, 2 tekoppa utan fat, 11 kaffekoppar med fat, 1 fat, 1 kanna, 1 såskanna, 1 karrot med lock, 2 äggkoppar, 3 runda skål, 6 serveringsfat, längd ca 32 cm
Några mindre nagg till fotringen av muggar, ställvis krackelyr, en mattallrik med en nagg, en serveringsfat med en nagg, bruksslitage, några enstaka nagg kan förekomma
601520
2018-12-23