Edvard Munch teckning

Edvard Munch teckning
Edvard Munch teckning
Edvard Munch teckning
Edvard Munch teckning
Edvard Munch teckning
Edvard Munch teckning

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

EDVARD MUNCH
Norge 1833-1944
Dobbelportrat und schwarzes Damenportrat
Signerad på baksidan Edv. Munch. Tusch på papper, 5 x 14 cm.
Signed verso. Ink on paper.

Teckningen föreställer sannolikt dubbelporträttet av Aase och Harald Norregaard, 1899 (Woll 458) och porträttet av Aase Norregaard 1899 (Woll 457). Båda tillhör Nationalmuseum i Oslo.

Inköpt på auktion anordnad av Moderna Museets vänner, 1980-tal.

Stockholms Auktionsverk ber att få framföra ett varmt tack Magne Bruteig på Munchmuseet för värdefullt bistånd i samband med attributionen av denna teckning.

601808

2018-12-25