Edvard Munch teckning
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EDVARD MUNCH
Norge 1833-1944
Dobbelportrat und schwarzes Damenportrat
Signerad på baksidan Edv. Munch. Tusch på papper, 5 x 14 cm.
Signed verso. Ink on paper.
Teckningen föreställer sannolikt dubbelporträttet av Aase och Harald Norregaard, 1899 (Woll 458) och porträttet av Aase Norregaard 1899 (Woll 457). Båda tillhör Nationalmuseum i Oslo.
Inköpt på auktion anordnad av Moderna Museets vänner, 1980-tal.
Stockholms Auktionsverk ber att få framföra ett varmt tack Magne Bruteig på Munchmuseet för värdefullt bistånd i samband med attributionen av denna teckning.
601808
2018-12-25