Bergmansyxa

Bergmansyxa
Bergmansyxa
Bergmansyxa
Bergmansyxa
Bergmansyxa
Bergmansyxa
Bergmansyxa
Bergmansyxa

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BERGSMANSYXA, 1700-tal, Dalarna, järn, graverad dekor med spår av förgyllning av Dalarnas vapen, växtslingor, trofégrupper samt text Pro Rege et Patria Fahlun Åhr 1787, skaft i mahogny, yxhuvudet ca 14x5 cm, längd 89 cm

En så kallad bergsmansyxa användes som promenadkäpp och statusmarkör. Den var även ett verktyg som användes för att bestämma bergarter. Genom att knacka i sten med eggen på yxan så kunde bergsmannen höra på ljudets klang om malm fanns att utvinna ur berget.

601870

2018-12-26