Bergmansyxa
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERGSMANSYXA, 1700-tal, Dalarna, järn, graverad dekor med spår av förgyllning av Dalarnas vapen, växtslingor, trofégrupper samt text Pro Rege et Patria Fahlun Åhr 1787, skaft i mahogny, yxhuvudet ca 14x5 cm, längd 89 cm
En så kallad bergsmansyxa användes som promenadkäpp och statusmarkör. Den var även ett verktyg som användes för att bestämma bergarter. Genom att knacka i sten med eggen på yxan så kunde bergsmannen höra på ljudets klang om malm fanns att utvinna ur berget.
601870
2018-12-26