Sekretär med intarsia blomsterdekor

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SEKRETÄR, 1800-talets slut, blandstil, med röd marmor skiva, fanéring i betsat björk och jakaranda med intarsia blomsterdekor i olikträslag bla päron samt lövträ, mässingsbeslag, med utdragbar skrivskiva och lådinredning, höjd ca 122, 100x45 cm

Ställvis fanéring är något bukig, bruksslitage

602171

2018-12-28