Ägg porslin, ryssland
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ÄGG, porslin, omkring sekelskiftet 18/1900-tal, Ryssland, vitglaserat porslin med handmålad dekor av blomster samt kejsarmonogram i kyriliska bosktäver "AF", för Alexandra Fjodorovna och "XB" för Christos Voskerese, "Kristus är uppstånden", genomdragen upphängningsanordning i ljusblå sammet, äggets längd ca 6,5 cm
Bruksslitage, mindre ytslitage i form av enstaka fläckar, blekt och nött sammetstyg
602185
2019-01-20