Ägg porslin, ryssland

Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland
Ägg porslin, ryssland

Såld för:

6 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ÄGG, porslin, omkring sekelskiftet 18/1900-tal, Ryssland, vitglaserat porslin med handmålad dekor av blomster samt kejsarmonogram i kyriliska bosktäver "AF", för Alexandra Fjodorovna och "XB" för Christos Voskerese, "Kristus är uppstånden", genomdragen upphängningsanordning i ljusblå sammet, äggets längd ca 6,5 cm

Bruksslitage, mindre ytslitage i form av enstaka fläckar, blekt och nött sammetstyg

602185

2019-01-20