Bordslampa 1800-talets första hälft

Såld för:

20 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BORDSLAMPA, Restauration, Frankrike, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta, cylinderformat postament med dekor växtornamentik, krönande klot med stående Viktoria, höjd 80,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage,sockeln med igensatta hål samt omförgylld, konverterad rovoljelampa

602310

2019-03-10