Yataghan ottomansk
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
YATAGHAN, ottoman, daterad 1224 (1809), med tillverkarens inskription ´´Ahmed´´ och ägarens inskription ´´Yousef Agha´´, samt inskription av persisk dikt i guldtauscherad dekor på böjt järn blad med blodränna närmast ryggen, kavel i ben, sannolikt valross, trä balja klädd i skagreenläder och nickel, längd av yataghan ca 78 cm
Skador inklusive sprickor på kaveln, två skruvor saknas på kavalen, ställvis rost, slitage
602526
2018-12-29