Yataghan ottomansk

Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk
Yataghan ottomansk

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

YATAGHAN, ottoman, daterad 1224 (1809), med tillverkarens inskription ´´Ahmed´´ och ägarens inskription ´´Yousef Agha´´, samt inskription av persisk dikt i guldtauscherad dekor på böjt järn blad med blodränna närmast ryggen, kavel i ben, sannolikt valross, trä balja klädd i skagreenläder och nickel, längd av yataghan ca 78 cm

Skador inklusive sprickor på kaveln, två skruvor saknas på kavalen, ställvis rost, slitage

602526

2018-12-29