Rya Finland signerad 1826

Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826
Rya Finland signerad 1826

Såld för:

6 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RYA, Finland, med initialer och datering HE 1826, flossaväv, ull, 190x148 cm

LITTERATUR
Jämför Sirelius, U.T., Finlands ryor, Helsingfors 1924, bild 95, jämför mönster med rya från Kuru daterad 1824.

PROVENIENS
Johan Mannerheim (1868-1934), Grensholms slott i Östergötland, vidare i arv till dottern Annika Mannerheim Seefried, vidare i arv till nuvarande ägare.
Johan Mannerheim var bror till marskalken Gustaf Mannerheim (1867-1951).

lagningar, baksidan med förstärkning samt upphängningsanordning

602541

2019-01-29