Axel Einar Hjorth, "Record", matbord, NK 1933

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

5 800 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

AXEL EINAR HJORTH, "Record", matbord, Nordiska Kompaniet 1933, rektangulär skiva med fyra kvadratiska ben, fanerat med macassar och björk, brickmärkt NK R 36936-C 6 7 33, höjd 75, 140 x 80 cm, renoverat

HISTORIK
Ritningen till detta matbord är daterad 11 november 1932.

Zustandsbeschreibung

Smärre retuscher och fanérskador, renoverat

602757

2018-12-30