Elis Bergh, bordslampa, Herman Bergman
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ELIS BERGH, bordslampa, Herman Bergman, Stockholm 1920-tal, patinerad brons, skärm i tyg, signerad Herman Bergman Fud, höjd 60 cm, omklädd skärm
LITTERATUR
Avbildad, Svenska slöjdföreningens tidskrift, Årgång 1921.
Nyklädd skärm
602758
2018-12-30