Elis Bergh, bordslampa, Herman Bergman

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ELIS BERGH, bordslampa, Herman Bergman, Stockholm 1920-tal, patinerad brons, skärm i tyg, signerad Herman Bergman Fud, höjd 60 cm, omklädd skärm

LITTERATUR
Avbildad, Svenska slöjdföreningens tidskrift, Årgång 1921.

Nyklädd skärm

602758

2018-12-30