Luxus, bord och taklampor, 1 par

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, blombord och två lampor, Luxus, Vittsjö, 1960-tal, kopplad benställning av jakaranda, insats av rostfritt stål, lampor av rostfritt stål med detaljer av jakaranda, bordets höjd 50, 75x26 cm, lampornas höjd exklusive sladd 24,5 cm

LITTERATUR
Jämför Bo Sigeback, Under Luxus tak brödraparet Uno och Östen Kristainsson med design för hem och offentliga miljöer, 2008, bild s. 72.

smärre slitage
Citesintyg medföljer

602759

2018-12-30