Tallrikar Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TALLRIKAR, 25 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av stilleben med fruktfat, pion i vas och rökelsekar inom kartusch i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med blomsterslingor, diameter ca 23 cm

Nagg, sprickor förekommer, dekoren med slitage, en tallrik lagad

602860

2019-01-03