Cremekoppar Marieberg 1700-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIEBERG, cremekoppar, 6 st., mjukt porslin, 1700-tal, rokoko, Henrik Stens period (1769-1788), vit glasyr, dekor av svagt vriden räffling, lockknopp i form av bär och löv, höjd ca 8 cm
Smärre nagg, tillverkningssprickor
602911
2019-01-03