Cremekoppar Marieberg 1700-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

MARIEBERG, cremekoppar, 6 st., mjukt porslin, 1700-tal, rokoko, Henrik Stens period (1769-1788), vit glasyr, dekor av svagt vriden räffling, lockknopp i form av bär och löv, höjd ca 8 cm

Zustandsbeschreibung

Smärre nagg, tillverkningssprickor

602911

2019-01-03