Byrå, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Christopher Tietzes krets, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag av mässing, bukig form, parketläggning av friser, fält och romber, lådförstycken med beslagskedjor, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, sidostycken med inläggningar av flätverk inom romber, lambrekängbeslag av rocaille och akantusblad, medföljer ej fungerande nyckel, höjd 81, 124 x 62 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre fanérskador och retuscher

602926

2019-03-10