Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

KONSOLBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, Jean Baptiste Masreliez art, träskuren dekor av bildhuggarkvalitet, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med bandfläta inneslutande fleuronger mot pikerad botten, mitten med lins och blomsterfestonger, benanfanger med vridna fleuronger, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, fotkryss med bandfläta, urna behängd med lagerfestonger, konturerad skiva av carraramarmor, höjd 89,5, 71 x 48,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Ställvisa dekor- och förgyllningsskador, skivan med obetydlig kantlagning

602946

2019-03-10