Fåtöljer, gustavianska, av Jacob Malmsten

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, ryggbricka krönt av blomma och kvistar, sarger med pärlstav, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 41 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre lagningar

602959

2019-03-10