Fåtöljer, gustavianska, av Jacob Malmsten
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000 SEK
JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, ryggbricka krönt av blomma och kvistar, sarger med pärlstav, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 41 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre lagningar
602959
2019-03-10