Johan Jerner luta 1700-tal

Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal
Johan Jerner luta 1700-tal

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LUTA, 1700-tal, Sverige, Johan Jerner (1755-1820) Stockholm, etikett med texten "Förferdigad af Johan Jerner Stockholm: 1796", ursprungligen för åtta strängar, i nuvarande utförande med 6 strängskruvar för gitarr, total längd ca 97 cm, senare fodral medföljer

Omfattande slitage och skador

602965

2019-01-05