Jacob Engelbert Sundberg såsskål
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JACOB ENGELBERT SUNDBERG (verksam i Sundsvall 1850-1875), såsskål med fat, silver, Sundsvall 1858, skål i slät modell invändigt förgylld, fat med profilerad kant med dekor av druvklasar, fästring i fatet där skål kläms fast, H ca 7 cm, Diam ca 12,5 cm, vikt ca 340 gram
Repor, förgyllning med slitage
603075
2019-01-08