Värja
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, svensk, 1800-talets mitt, för ämbetsman, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing med rovdjurshuvuden, svart balja i läder med två förgyllda och dekorerade mässingsbeslag varav ett med lilla riksvapnet, längd 95 cm
Lagning/skada på balja
603114
2019-01-07