Miniatyrer bl.a. Jacob Axel Gillberg

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MINIATYRER, 5 st, gustaviansk tid, sent 1700-tal samt 1800-talets början, porträtt, bl.a. Jacob Axel Gillberg (1769-1845), porträtt föreställande Lars Gabriel Silfverstolpe (1773-1832), ryttmästare vid Livregementets kyrassiärer, signerat och daterat 1807, övriga porträtt föreställer grevinnan Margareta Charlotta Lefebure (1753-1829), Bergsrådet Jean Lefebure (1736-1805), Joachim von Düben (1708-1786) samt majoren Johan Georg Ehrenmalm (1765-1808), akvarell på elfenben, osignerade, monterade tillsammans i ram från 1900-talets början, ca 2,5-6,5x2-5,5 cm

Den övre miniatyren, signerad Gillberg, med repor

603355

2019-01-01