Quimper Faience fajans matservis
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 000 SEK
QUIMPER FAIENCE (etabl. 1708), fruktservis, fat, skål samt äggkoppar, ca 30 delar, fajans, Frankrike, 1970-tal, varierande polykrom dekor, bestående av: fruktfat med 9 assietter, 3 tallrikar, skål, 5 assietter, buljongkopp, 7 äggkoppar varav ett på fat samt askfat, fruktfatets diameter ca 28 cm
Nagg, sprickor, enstaka delar av annan tillverkare
603357
2019-01-04